Dry Box Gloves
- (5)
- (39)
- (108)
- (12)
- (49)
- (99)
- (10)
- (13)
- (2)
- (5)
- (27)
- (163)
- (49)
- (10)
- (3)
- (119)
- (14)
- (4)
- (5)
- (116)
- (10)
- (3)
- (3)
- (48)
- (2)
- (65)
- (70)
- (1)
- (1)
- (52)
- (30)
- (22)
- (3)
- (9)
- (10)
- (1)
- (43)
- (23)
- (48)
- (11)
- (61)
- (1)
- (211)
- (2)
- (92)
Filtered Search Results
Honeywell™ Nitri-Box™ Nitrile Glove Box Gloves
Proprietary nitrile formulation offers a combination of chemical resistance, mechanical protection and wearer comfort. Available in 8 in. or 10 in. port sizes.
| Thickness (Metric) | 0.45 mm |
|---|---|
| Grip Design | Textured |
| Length (Metric) | 81.3 cm |
| Thickness (English) | 18 mil |
| Color | Green |
| Length (English) | 32 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical, nuclear, biotech, semi-conductor and manufacturing industries |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
PIERCAN High Performance Butyl One-Piece Glove, 8 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyisoprene Isobutylene (Butyl) glovebox gloves offers impermeability against gas and liquids, excellent resistance to ozone and UV, and is electrostatic dissipative in accordance with EN 16350. Ideal for microelectronics, nuclear and industrial industries.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 230°F |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 20 cm |
| Temperature (Metric) Max | 110°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | Butyl |
| For Use With (Application) | Microelectronics, wet chemistry, life sciences, pharmaceutical, nuclear |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 16350-2014 |
| Thickness (English) | 15 mil |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
PIERCAN High Performance Butyl One-Piece Glove, 6 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyisoprene Isobutylene (Butyl) glovebox gloves offer impermeability against gas and liquids, excellent resistance to ozone and UV, and is electrostatic dissipative in accordance with EN 16350. Ideal for microelectronics, nuclear and industrial industries.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 230°F |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 15 cm |
| Packaging Type | Tri-folded and packaged by the pair, Bags are vacuum and heat sealed |
| Temperature (Metric) Max | 110°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | Butyl |
| For Use With (Application) | Microelectronics, wet chemistry, life sciences, pharmaceutical, nuclear |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 16350-2014 |
| Thickness (English) | 15 mil |
| Port Size (English) | 6 in. |
| Latex Free | Yes |
PIERCAN USA Butyl Long Gloves with 8 in. Port Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Laboratory/Cleanroom Use | No |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 260°F |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 20 cm |
| Product Type | Dry Box Gloves |
| Temperature (Metric) Max | 126°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Butyl |
| Sterility | Non-sterile |
PIERCAN High Performance Butyl One-Piece Glove, 10 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyisoprene Isobutylene (Butyl) glovebox gloves offer impermeability against gas and liquids, excellent resistance to ozone and UV, and is electrostatic dissipative in accordance with EN 16350. Ideal for microelectronics, nuclear and industrial industries.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 230°F |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 25 cm |
| Packaging Type | Tri-folded and packaged by the pair, Bags are vacuum and heat sealed |
| Temperature (Metric) Max | 110°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | Butyl |
| For Use With (Application) | Microelectronics, wet chemistry, life sciences, pharmaceutical, nuclear |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 16350-2014 |
| Thickness (English) | 15 mil |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Latex Free | Yes |
PIERCAN Natural Rubber One-Piece Glove, 7 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Natural Rubber Latex (Polyisoprene) One-piece glove, has greater flexibility while still maintaining a strong resistance to alcohols, acids and diluted bases. Uses include but are not limited to sand blasting and dry chemistry/environment.
| Laboratory/Cleanroom Use | No |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 421, Category 3 |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Color | Blond |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 7 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Sterility | Non-sterile |
PIERCAN CSM One-Piece Glove, 6 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Natural Rubber Latex (Polyisoprene) One-piece glove, has greater flexibility while still maintaining a strong resistance to alcohols, acids and diluted bases. Uses include but are not limited to sand blasting and dry chemistry/environment.
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 248°F |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 15 cm |
| Thickness (English) | 15 mil |
| Temperature (Metric) Max | 120°C |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 6 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ Nitrile Cleanroom RABS/Isolator Gloves
BioClean™ Nitrile Clean RABS/Isolator Gloves are manufactured from nitrile with incredibly low levels of particles and excellent ESD properties. Designed for use in injectable manufacturing and pharmaceutical production areas, our CGL series of gloves are cleanroom processed and packed.
| Length (Metric) | 84 cm |
|---|---|
| Size | 9.75 |
| Color | White |
| Length (English) | 33 in. |
| Latex Free | Yes |
Ansell AlphaTec™ 55-302 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons
Ansell AlphaTec™ 85-502 EPDM Isolator Gloves, 10 in. Port Size
Non-clean, non-sterile 16 mil thick ethylene propylene diene rubber (EPDM) gloves are designed for repeated autoclave sterilization, reducing the need for glove replacements.
| Laboratory/Cleanroom Use | No |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 25.4 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | EPDM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2111A, EN ISO 374-1:2016 Type B - KLP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Thickness (English) | 16 mil |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 55-303 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons
| Product Type | Glove Box Gloves |
|---|---|
| Color | Black |
| Latex Free | No |
| Material | Bonded Neoprene |
| Hand | Specific |
Bel-Art™ Glove Box Economy Sleeve Gloves
One piece, bonded neoprene protection against liquid or gas penetration
| Product Type | Glove Box Gloves |
|---|---|
| Color | Black |
| Latex Free | No |
| Material | Bonded Neoprene |
| Hand | Specific |
Honeywell™ CSM Short Glove Box Gloves
CSM short glove box gloves are 14 in. in length and feature mechanical properties to protect against abrasion, tears, and ozone and oxidizing chemicals.
| Diameter (English) Cuff | 3.8 in. |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.25 mm |
| Laboratory/Cleanroom Use | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 388 |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Thickness (English) | 10 mil |
| Color | White |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | CSM |
| Certifications/Compliance | ASTM D412 |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical, biotechnical, semi-conductor, nuclear, defense and manufacturing |
| Diameter (Metric) Cuff | 9.7 cm |
| Hand | Ambidextrous |
Ansell AlphaTec™ 55-308 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons